۸۵ درصد غربالگری در سطح کشور توسط بسیج انجام گرفت/ نقش آفرینی ۵۵۰ هزار نیروی جهادی برای مقابله با کرونا

به گفته وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ۸۵ درصد غربالگری در سطح کشور در اوج بیماری کویید ۱۹ توسط بسیج انجام گرفته است.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رزمایش ، به نقل از خبرگزاری بسیج گفت‌وگویی را با مسلم چشمی، معاون سلامت و دفاع زیستی سازمان بسیج مستضعفین انجام داده است که مهم‌ترین بخش‌های آن را در ادامه می‌خوانید.

- قبل از شیوع بیماری کرونا، در نیروهای مسلح ساختاری برای مقابله با ویروس هایی همچون ویروس منحوس کرونا تدارک دیده نشده بود که بعد از بروز نشانه های این بیماری در هموطنانمان که در اواخر بهمن ماه صورت گرفت.

- بسیج در راستای آمادگی برای مقابله تهدیدات زیستی و میکروبی برنامه ریزی های لازم را انجام داد اما قبل از شیوع این بیماری، معاونت عملیات سپاه برای مقابله با خطرات بیولوژیک آمادگی لازم را داشت و عمده ترین کارها برای مقابله با باکتری ها و مواد شیمیایی صورت گرفته بود.

- زمانی که شیوع بیماری کرونا در ایران آغاز شد، رهبرمعظم انقلاب اسلامی با هوشیاری کامل، دستورات لازم در جهت مقابله با این بیماری را ابلاغ نمودند تا کل نیروهای مسلح تمام اقدامات و راهکارها برای جلوگیری از شیوع این بیماری را در دستور کار خود قرار دهند؛ به همین دلیل، قرارگاه دفاع زیستی امام رضا (ع)در نیروهای مسلح با محوریت بهداشت، درمان و دفاع زیستی به فرمان امام خامنه ای تشکیل شد و همین موضوع بعنوان الگو در سطح تمام رده های نیروهای مسلح قرار گرفت.

- بعد از مدتی سپاه به این تصمیم نهایی رسید که ساختار بهداشت و درمان ها باید تغییر کنند و تبدیل به معاونت سلامت و دفاع زیستی شود و به مرور زمان شاهد آمادگی بیش از پیش سپاه و بسیج و نیروهای مسلح برای مقابله با ویروس منحوس کرونا بودیم.

۸۵ درصد غربالگری در سطح کشور توسط بسیج انجام گرفت

- بسیج برای مقابله با ویروس کرونا کارهای عمده ای انجام داد. اولین کار توزیع اقلام بهداشتی و ضدعفونی کننده بین کارکنان بسیجی بود و پس از آن کمک به وزارت بهداشت و درمان.

- به گفته وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ۸۵ درصد غربالگری در سطح کشور توسط بسیج انجام گرفت؛ همچنین بسیج در سامانه چهل سی که به صورت تلفنی در راستای راهنمایی بیماران مشکوک به کرونا بود، ایفای نقش جدی داشته باشد و باید گفت که بسیج در حوزه تامین و توزیع اقلام محافظتی شامل ماسک و وسایل بهداشتی و محلول های بهداشتی و... نقش پررنگی ایفا نمود.

- در ابتدای آغاز شیوع بیماری کرونا، با کمبود ماسک در سراسر کشور مواجه بودیم و قیمت این محصول، با افزایش چشمگیری مواجه بود اما بحمدالله بسیج در کمترین زمان با راه اندازی بیش از چندین هزار کارگاه محلی و خانوادگی به تولید ماسک روی آورد و امروز شاهد تولید میلیون ماسک توسط بسیج و کارگاه های مورد حمایت بسیج در سراسر کشور هستیم.

- بسیج در حوزه شناسایی محتکران وسایل بهداشتی و درمانی هم خوش درخشید و طرح هایی همچون طرح مومنانه و کمک به خانواده های نیازمند و آسیب دیده از بیماری کرونا نیز جزو خدمات بسیج بود. بسیج در دوران پیک اول بیماری کرونا، در مباحث اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ... در کنار مردم بود تا باعث شکست کرونا شویم.

image

نقش آفرینی ۵۵۰ هزار نیروی جهادی برای مقابله با کرونا

- در پیک اول بیماری کرونا، گروه های جهادی با سازماندهی بسیج وارد میدان شده بودند و برای مقابله با ویروس منحوس کرونا فعالیت انجام می دادند و برخی هم به صورت خودش به این کار روی آورده بودند. 

- این کار به دلیل احساس تکلیف بود و توسط بسیج پشتیبانی می شدند و باید گفت که این گروه ها در موضوعات رفع آلودگی معابر، مراکز و کارهای پرجمعیت کار می کردند و طبیعاتا نیاز به مواد ضدعفونی کننده داشتند و بسیج در این حوزه همکاری می کرد.

- در مجموع باید بگویم که حدود ۵۵۰ هزار نیروی جهادی در موضوع مدیریت کرونا به عنوان بسیجی فعالیت داشتند و این در حالی است که ۸۰۰ هزار نفر را در این حوزه سازماندهی کرده بودیم اما فقط آن تعداد بکارگیری شدند.

- تا به امروز دکتر نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پرشکی برای سه بار متوالی از نقش بسیج برای مقابله با ویروس کرونا و همکاری بسیج با این وزارتخانه در خدمت رسانی به مردم تشکر کرده و این نشان می دهد که بسیج در این حوزه به صورت جدی وارد شده است.

- بیش از ۸ هزار و ۶۶۷ خادم الشهدا که همه ساله در مناطق عملیاتی دفاع مقدس به زائران راهیان نور خدمت می کردند، در خصوص مقابله با ویروس کرونا و پاکسازی معابر کمک احوال بودند.

- قریب به ۱۲ هزار خادم الشهدا برای این کار اعلام آمادگی کرده بودند و تعداد ۱۹۱ گروه جهادی سازماندهی شده که ۱۵۲ هزار گروه بکارگیری شدند، ۱۲۹ هزار گردان های بیت المقدس و... در کارهایی همچون غربالگری، کمک به مردم، ضدعفونی معابر و مراکز درمانی و عمومی، ساخت نقاهتگاه ها و... نقش آفرینی کردند.

راه اندازی بیش از ۸۱ هزار کارگاه تولیدی ماسک توسط بسیج

- اقدامات ما در خصوص تولید ماسک ۸۱ هزار و اندی کارگاه و ۵۱ میلیون ماسک بوده است و بقیه اش را در اختیار سازمان غذا و دارو قرار دادیم. ۲۱ میلیون لیتر مواد ضدعفونی کننده تولید کردیم. ۸۰ هزار گروه جهادی بسیجی داشتیم که اکثرا سه نفر تا چهار نفر ه سازماندهی ده بوده است.

- در حوزه رفع الودگی ها ۲۹۴ هزار و اندی گروه رفع آلودگی داشتیم و تعداد ۲ میلیون و اندی مکان ضدعفونی شده است. ۷۶۴ پزشک متخصص و ۲ هزار و اندی پزشک عمومی، ۷ هزار و اندی پرستار، ۳ هزار و اندی بهداشت کار با همکاری بسیج در خدمت به مرد بود و یک میلیون و ۷۳۲ نفر از ما خدمات گرفتند و ما در مجموع ۱۱۶ نقاهتگاه برای بیماران کرونایی احداث نمودیم که ۵ هزار و اندی تخت داشتند.

- بسیج در خصوص طرح فاصله گذاری اجتماعی فعالیت های زیادی انجام داد و از طریق سازمان بسیج اصناف، به اصناف وبازاریان آموزش های لازم در خصوص چگونگی کسب و کار انجام شد و قرار شد که با نهایت رعایت پروتکل های بهداشتی، به کار خود ادامه دهند.

- بیش از ۵ هزار طرح توسط مردم به بسیج ارسال شده است تا از این طریق بتوان بهترین طرح را در خصوص نحوه مقابله با بیماری کرونا انتخاب نمود و انشالله در تلاش هستیم که هر چه سریعتر باعث کشف واکسن و یا داروی بیماری کرونا شویم و نخبگان صنفی را تشویق نمودیم که در این حوزه کار کنند.

- ما ۸۸ واحد صنعتی با محوریت بهداشتی و تولید محصولات بهداشتی داشتیم که توسط بسیج برای مقابله با کرونا صورت گرفت.

image

بسیج همیشه در مواقع بحرانی به کمک مردم می شتابد

- بسیج همیشه در مواقع بحرانی به کمک مردم می شتابد. در موضوع کرونا، ما احساس مسئولیت می کردیم و بعد از تاکیدات حضرت آقا، بسیج وارد میدان نبرد با ویروس کرونا شد و تفاهمنامه ای با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امضاء کردیم و الحمدالله که همچنان تعامل بسیج با وزارت بهداشت به خوبی است.

- اصرار وزارت بهداشت این است که هر چه سریعتر، داروی بیماری کرونا کشف و توزیع گردد و تا آن زمان، بسیج درکنار مردم است.

- متاسفانه در این روزها آمار قربانیان بیماری کرونا بالاست و با اینکه این بیماری از اواخر بهمن ماه در کشورمان شناسایی شد، اما در استان های گیلان و قم شدت گرفت و اینک در مرحله پیک دوم بیماری کرونا قرار داریم و این در حالی است که آمار مرگ کرونا در اردیبهشت ماه به روزانه ۳۵ نفر رسیده بود.

- اینک به آمار روزانه بیش از ۱۵۰ نفر رسیده است و باید تلاش کرد که باعث نابودی این ویروس از ریشه شد و باید گفت که مهمترین علت اوج گرفتن دوباره بیماری کرونا در کشور، عدم رعایت مسائل بهداشتی و برگزاری مجالس ختم و شادی است و همین تجمعات باعث شیوع سریع این ویروس گردیده است و انشالله بتوانیم چاره اصلی برای مقابله با آن را بیابیم.

جشنواره تجلی وفاق در راستای ثبت فداکاری های مدافعان سلامت

- در حوزه بهداشت و سلامت هم اهمیت حوزه سلامت را نشان داد و درمان و بهداشت. نشان داد که وقتی سلامت نباشد هیچ چیز نیست. نماز جمعه و جماعت و آموزش و دانشگاه ها و فعالیت های روزمره کشورو بازار همه تحث تاثیر قرار داد و نشان می دهد که سلامت چقدر مهم است و کرونا نقش سلامت را نشان داد و حوزه سلامت بیشتر مورد توجه مسئولان قرار گرفت.

- برگزاری جشنواره تجلی وفاق توسط سازمان اردویی،راهیان نور و گردشگری بسیج یکی از اقدامات موثر برای تجلیل از زحمات و از جان گذشتگی های مدافعان سلامت در طول مقابله با ویروس کروناست و رهبرمعظم انقلاب اسلامی هم در سخنرانی های خود بارها تاکید داشته اند که مجاهدت و فداکاری مدافعان و شهدای سلامت باید ثبت و ضبط شود.

- یقینا این جشنواره می تواند در ثبت و معرفی پزشکان فداکار در جریان مقابله با ویروس کرونا موثر و مفید باشد و بنده از این اقدام ارزشمند سردار یعقوب سلیمانی مسئول سازمان اردویی راهیان نور و گردشگری بسیج تشکر میکنم. این جشنواره با اقدام تشویقی خود باعث ایجاد انگیزه در میان مدافعان سلامت می شود.

انتهای پیام/ 

نظرات شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظرات کاربران

Tab News