نیروهای عراق به دروازه‌های موصل رسیدند

با گذشت یک هفته از آغاز عملیات سرنوشت‌ساز موصل نیروهای عراقی در مرحله دوم عملیات خود تمرکز را بر شهرهای اطراف موصل گذاشته‌اند و در ۲۴ ساعت گذشته با آزادکردن چند شهر، از محور شرقی به دروازه‌های موصل رسیدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رزمایش ؛ نیروهای عراقی در همین راستا روز گذشته توانستند شهر قره قوش، مرکز شهرستان حمدانیه را که یک شهر مسیحی نشین است آزاد کنند. با آزادی قره قوش عملا باید شهرستان حمدانیه که با مرزهای شرقی شهر موصل تنها ۵ کیلومتر فاصله دارد را آزاد شده به حساب آورد.

شهر برطله در شرق موصل نیز توسط نیروهای پیشمرگ از کنترل داعشی‌ها خارج شده و نیروهای عراقی به شهر تلکیف نیز وارد شده‌اند. شهر بعشیقه اکنون در برنامه عملیاتی نیروهای عراقی قرار گرفته تا با کنترل بر آن یکی دیگر از شهرهای مهم اطراف موصل از کنترل داعش خارج شود.

کریم سنجاری، وزیر داخلی اقلیم کردستان عراق در مصاحبه با رویترز گفت: نیروهای مشترک با ورود به شهرستان حمدانیه به دروازه‌های شهر موصل رسیده‌اند. ما اکنونه در پنج کیلومتری موصل هستیم اما بعید است که عملیات خیلی زود پایان یابد.

وی گفت: تروریست‌های داعش که به نظر می‌رسد تعدادشان بین چهار تا هشت هزار تن باشد به دلیل اهمیت سبلیک موصل مقاومت سختی خواهند داشت.

سنجاری گفت: اگر داعش مقاومت سختی در موصل داشته باشد این جنگ بزرگ خواهد بود چرا که خیابان‌های مناطق وسیعی از موصل بسیار تنگ هستند و خودروها یا تانک‌ها نمی‌توانند در این مسیرها حرکت کنند برای همین جنگ تن به تن خواهد بود. اگر عملیات موصل موفق باشد در این صورت داعشی‌ها تنها رقه را خواهند داشت و در نتیجه به آنجا می‌روند.

وی گفت: عملیات موصل چه بسا طولانی‌تر از عملیات فلوجه و تکریت باشد چرا که شهر موصل شهری بزرگ است. نیروهای کرد تا به این لحظه ۲۰ روستا را آزاد کرده‌اند ارتش عراق نیز ۱۰ روستا را آزاد کرده است.

نیروهای عراقی که اخیرا عملیات موصل را در میان استقبال جامعه جهانی آغاز کردند، با حمایت هوایی ائتلاف ضد داعش پیشروی به سمت تلکیف را نیز آغاز کرده‌اند.

این نیروها روز شنبه وارد شهرستان حمدانیه شده و مقر فرمانداری آن را آزاد کردند.

یحیی رسول، سخنگوی عملیات مشترک عراق نیز اعلام کرد که نیروهای پلیس فدرال و پیشمرگ‌ها پیشروی چشمگیری در مناطق اطراف موصل داشته‌اند.

وی گفت که روستاهای هراره و الرصیف از چنگ داعش آزاد شده و نیروهای عراقی کنترل انبارهای سوخت وابسته به شرکت نفت شمال در نزدیکی منطقه فلیفل را در دست گرفته‌اند.

پیشمرگ‌ها نیز موفق شدند شهرک فلیفل در نزدیکی سد موصل را آزاد کنند.

انتهای پیام/

نظرات شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نظرات کاربران

Tab News